1 lipca br. w Śliwnikach na Zawadach zorganizowaliśmy przy współfinansowaniu z budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Na festynie pojawili się również m.in. burmistrz Bożena Budzik oraz komendant Hufca ZHP w Kaliszu hm. Marian Maćkowiak.

Przenosząc przybyłych w czasie o przeszło 100 lat wstecz, postawiono przed nimi nie lada wyzwania, które czekały w grze terenowej „

”. Na chętnych czekały m.in. gra w jengę lub maxi warcaby, zapasy sumo w wypełnionych gąbkami kostiumach przypominających japońskich zawodników, biegi w „kaczych łapach”, wyścigi na „skaczących parówkach”, pokonanie trasy na szczudłach sterowanych sznurkami przez cztery inne osoby, slalom sankami na kółkach czy grupowe przejście na wspólnych nartach. Od wykonania tych zadań uzależniono wypłatę marek polskich – waluty obowiązującej wówczas na okupowanych przez Cesarstwo Niemieckie terenach Królestwa Polskiego. Za pieniądze te można było kupić poszczególne elementy mostu bądź części potrzebne do ich połączenia. Nie oszczędzano swych sił. Dzięki aktywności oraz wysiłkowi wielu osób zadanie się udało i wieczorem przy stawie stanął most, po którym przeszli wszyscy uczestnicy – było to symboliczne uzyskanie niepodległości, wkroczenie do wolnej Polski.

Piknik, który odbył się w ramach 25. Dni Miasta obfitował w inne ciekawe atrakcje integrujące jego uczestników: darmowe kiełbaski, słodkości oraz lody, zabawę chustą klanzy, strzelanie z łuku oraz kończące piknik ognisko ze śpiewem.

 

Tekst: Magdalena Kąpielska